Strony

piątek, 21 lutego 2020

"Wszystkie jasne miejsca"AUTOR:JENNIFER NIVEN
TYTUŁ:WSZYSTKIE JASNE MIEJSCA
WYDAWNICTWO:BUKOWY LAS
LICZBA STRON:424
KATEGORIA:LITERATURA MŁODZIEŻOWA


"Wszystkie jasne miejsca"... tytuł i filmowa okładka książki wprawiły mnie w złudne poczucie, że będzie to lekkie romansidło. Słodka historia licealnej miłości zakłócanej kłopotami w szkole i w domu.
Jak bardzo się pomyliłam dowiecie się, czytając tę recenzję. 

Miłość i strata idą tu ze sobą w parze tworząc, bardzo poruszającą i głęboką historię dwojga nastolatków, których życie boleśnie doświadcza. Ta książka zapewni Wam emocjonalną burzę, głębokie przemyślenia i morze łez, a to wszystko dla osłody będzie momentami doprawione znakomitym poczuciem humoru.

Theodor Finch to chłopak, który obsesyjnie skupia się na śmierci. Zna mnóstwo sposobów na zakończenie egzystencji, ale jednoczenie marzy o tym, aby przeżyć idealny dzień życiu. Jego rodzice są rozwiedzeni, matka daje mu bardzo dużo swobody, którą ojciec od czasu do czasu zakłóca swoją ciężką ręką. 
Jest i ona Violet Markey, piękna dziewczyna borykająca się z ogromną stratą. Jej starsza siostra zginęła w wypadku samochodowym, za który cały czas obwinia siebie. 
Ci młodzi ludzie poznają się na szkolnej dzwonnicy, sześć pięter nad ziemią. Oboje znaleźli się tam tylko w jednym celu... chcą pożegnać się z życiem. Na szczęście odchodzą od tego pomysłu, a to wydarzenie staje się początkiem pięknej przyjaźni, która przeradza się w coś więcej. 

"Zdaję sobie sprawę, że nie chodzi o to, co się ze sobą zabiera, ale o to, co się zostawia".

Finch otwiera się przy Violet, udaje mu się nawet przeżyć swój idealny dzień. Violet zaś powoli zaczyna pokonywać swoje bariery. Znów jeździ samochodem i coraz częściej myśl powrocie do pisania. Zakłada nawet nowy portal internetowy.
Niestety chwile beztroski nie nie trwają długo i już wkrótce dojdzie do tragedii. 

"Wszystkie jasne miejsca" to poniekąd opowieść o ciemnych stronach ludzkiej psychiki, o chorobie która potrafi powoli niszczyć człowieka, a brak odpowiedniego wsparcia i pomocy często prowadzą do dramatu. Warto poznać tę historię, która skłania do przemyśleń i otwiera oczy na różne sprawy. 

Choć powieść zalicz się do literatury młodzieżowej, to dojrzały czytelnik również może wynieść z niej coś wartościowego dla siebie.